Doktorské stipendium v Hamburku

Blahopřejeme člence našeho Centra Lucii Kroulíkové k získání tříletého doktorského stipendia na univerzitě v Hamburku, v Ústavu slavistiky. Stalo se tak na základě konkurzu v rámci „Graduiertenkolleg“. Letos zde bylo vypsáno téma Vergegenwärtigungen. Repräsentation der Shoah in komparatistischer Perspektive. Lucie v těžké konkurenci uspěla se svým projektem „Reprezentace šoa v literárních textech druhé a třetí generace“. V práci se bude věnovat české, izraelské a německé literatuře. Pozornost chce zaměřit na vztah mezi biografií autora a uměleckým textem, etické otázky spojené s reprezentací šoa (tzv. postgenerační trauma), problematiku židovské identity, metaforické a metonymické figury literární reprezentace šoa a místo těchto literárních textů v kolektivní paměti.

Velmi dobře se tak rozvíjí naše spolupráce s partnerskou univerzitou v Hamburku, zejména s bohemistkou a rusistkou prof. Dr. Anjou Tippner. Začala předloňskou návštěvou pedagogů a studentek i studentů z Hamburku v Praze. Pokračovala loňskou prosincovou přednáškou Jiřího Holého v Hamburku, uspořádanou v interdisciplinárním cyklu „Nach der Katastrophe“.
Její videozáznam můžete sledovat na serveru hamburské univerzity lecture to go.

Úvod > Aktuality > Aktuality > Doktorské stipendium v Hamburku