Konference Proměny paměti a vize budoucnosti

Friedrich-Ebert-Stiftung,
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Prague Institute of Advanced Studies in History and Society
zvou na mezinárodní vědeckou konferenci

Proměny paměti a vize budoucnosti

4.–5. řijna 2012
Praha, Česka republika

Praha, Karolinum, Císařský sál

Způsob, jakým společnosti rozumí své vlastní minulosti, určuje meze toho, jak si mohou představit svou budoucnost. Podobně je projekce budoucnosti determinována tím, co může být identifikováno jako relevantní minulost a realistická představa přítomnosti. Existuje však specifický rozpor – a rovněž podstatné spojení – mezi minulostí a budoucností, zkušeností a očekáváním, pamětí a nadějí. Tyto vztahy nejsou ustálené, a přece jsou vždy klíčovými pro porozumění historickým událostem, hlavním změnám a důležitým interpretačním schématům v historii. Konference se pokusí o produktivní využití napětí mezi minulostí a budoucností k analýze rozličných momentů „vyrovnávání se“ s minulostí ve spojení s využitelnými představami o budoucnosti. Konference poskytne prostor různým zkušenostem a horizontům očekávání a pokusí se rozšifrovat spojení mezi nimi, souhru mezi minulostí a budoucností, možnými transformacemi, rekonfiguracemi atd. V souvislosti s mnohými příklady pamětí a vizí budoucnosti ve 20. století ve střední a východní Evropě, je cílem diskutovat formy vzpomínání a transformací dominantních interpretačních schémat. Čtyřdenní mezinárodní konferenci organizuje Prague Institute of Advanced Studies in History and Society (PIAS) společně s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a je financována nadací Friedrich-Ebert-Stiftung. Konference je určena studentům a mladým akademickým pracovníkům z různých disciplín, zejména však historie, sociologie a politologie.

Úvod > Konference Proměny paměti a vize budoucnosti