Profil absolventa

Bakalářské studium

Absolvent bakalářského studijního oboru Historie na FF UK v Praze je vybaven základními znalostmi o politickém, sociálním, hospodářském a kulturním vývoji především evropské a evropeizované společnosti. Získal také základní heuristické a historicko-kritické dovednosti, jež může uplatnit při dalším studiu (navazující magisterské studium historie či příbuzných disciplín – např. politologie, mezinárodní teritoriální studia, historická sociologie, historická antropologie, archivnictví atd.) na FF UK v Praze i na jiných univerzitách (vysokých školách) v České republice i zahraničí, případně v praxi.

Získané znalosti a dovednosti umožňují absolventům široké uplatnění ve škále kulturních institucí (knihovny, muzea, galerie atp.), v nichž může vykonávat kvalifikované odborné činnosti vyžadující speciální znalosti a dovednosti historického či příbuzného zaměření, jako je např. katalogizace, klasifikace, heuristická činnost, odborná průvodcovská služba atp.

Absolvent bakalářského typu studia je připraven pro specializační studium v navazujícím magisterském cyklu.

Navazující magisterské studium

Absolvent navazujícího magisterského studia Historie – hospodářské a sociální dějiny prohloubí své schopnosti vědecké práce tak, aby byl schopen samostatné vědecko-výzkumné činnosti v oboru – kromě heuristiky a kladení náročných otázek bude absolvent schopen zvládat náročné metodické postupy, orientovat se v současných diskusích (včetně rozlišování a rozvoje různých badatelských postupů), rozumět a rozvíjet náročné otázky z oblasti hospodářské a sociální teorie a jejich řešení s pomocí metodicky řízené historické rekonstrukce. Hospodářské a sociální dějiny přitom nejsou uzavřeným prostorem pro zkoumání úzce vymezených hospodářských a sociálních procesů, nýbrž poskytují prostor pro tematizaci nejzávažnějších otázek vývoje současného světa, a to zejména prostřednictvím jejich historické rekonstrukce s důrazem na jednání lidí a skupin lidí.

Absolvent navazujícího magisterského studia oboru Historie – hospodářské a sociální dějiny je přípraven k vykonávání všech profesí vyžadujících vysokoškolské vzdělání historického anebo příbuzného zaměření. Vedle vědeckých pracovišť, jakými jsou vědecké ústavy, archivy, muzea, se může uplatnit i v široké škále kulturních institucí (sdělovací prostředky, nakladatelství), dále v institucích státní správy nebo politického života.

Absolvent může pokračovat ve studiu v doktorských studijních oborech Moderní hospodářské a sociální dějiny, Historie/obecné dějiny a České dějiny či v dalších příbuzných doktorských oborech akreditovaných zejména ve studijních programech věd historických, sociálních a ekonomických.

Úvod > Uchazeč > Profil absolventa