Pražské centrum židovských studií FF UK, CEFRES a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR pořádají dne 21. února 2018 v 17:30 v místnosti č. 200 v hlavní budově FF UK (nám. Jana Palacha 2), přednášku francouzské historičky, zabývající se holokaustem a dějinami francouzských Židů – Annette Wieviorka. V Praze přednese své nejnovější úvahy o postavě svědka v době války.

V současnosti je emeritní ředitelkou výzkumu při CNRS a nedávno vyšla její práce 1945, la découverte (Seuil, 2017), ve které zpracovává na základě svědectví dvou válečných dopisovatelů odhalení nacistických koncentračních táborů spojenci v dubnu a květnu 1945. O svém životě promluvila v obsáhlém rozhovoru vedeném Séverine Nikelovou, který vyšel knižně pod názvem L’heure d’exactitude (2011). Mezi její práce patří vedle Déportation et génocide : entre la mémoire et l’oubli (1992) a Le Procès Eichmann : 1961 (1989) i dosud nepřekonané dílo L’Ère du témoin (1998).

Přednáška bude přednesena ve francouzštině, simultánní překlad do češtiny bude zajištěn.

Pozvánku naleznete zde.

Následující den 22. února 2018 pořádají Knihovna Václava Havla, Francouzský institut v Praze a Institut pro evropskou politiku Europeum v prostorách KVH – Ostrovní 13, Praha 110 00 od 19:00 – 21:00 debatní cyklus, zaměřený na dědictví roku 1968 v soudobém kontextu, ve kterém vystoupí Annette Wieviorka a promluví k tématu: 1968–2018, Praha – Paříž: Bouřící se Evropa.

Historik si nevybírá objekt svého výzkumu náhodou. Annette Wieviorka se věnuje šoa a dějinám Židů ve 20. století s obdivuhodnou energií. Jak vysvětlila v jednom z rozhovorů, její nadšení a zájem o historii se zrodily právě v roce 1968: Protože právě historie nám umožňuje pochopit svět a dává nám možnost ho změnit.“ Debatu s Annette Wieviorkou, která působí v Association Primo Levi a vyučuje na francouzské univerzitě Paris-Nanterre, moderuje Luc Lévy, ředitel Francouzského institutu v Praze.

Večer se uskuteční ve francouzštině, simultánní tlumočení zajištěno.

Oficiální pozvánku na tuto akci na stránkách KVH naleznete zde.

Úvod > Aktuality > Aktuality > Přednášky: Annette Wieviorka: Kdo je svědek? a 1968–2018, Praha – Paříž: Bouřící se Evropa